صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

همایش نقش مهندسی مکانیک در مدیریت آب و انرژی برگزار شد

همایش نقش مهندسی مکانیک در مدیریت آب و انرژی روز چهارشنبه ۱۰ آبان ماه جاری با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در هتل خورشید تابان مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، در این همایش دو روزه که اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان کشور و جمعی از اعضای هیئت مدیره سازمان و مهندسین رشته مکانیک و تاسیسات ساختمانی نیز حضور داشتند،

دكتر سيد مجيد مزيناني نايب رييس اول سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي ضمن خيرمقدم به شركت كنندگان همايش پيرامون صرفه جویی انرژی و آب اظهار داشت که این دو مقوله مهم از جمله موارد بین حوزه ای و بین رشته‌ای می باشد که نیازمند مشارکت گسترده و عظیم حاکمیتی مخصوصا در حوزه فرهنگ است.  تا زمانیکه حامل های انرژی و همینطور آب ارزان باشند یقینا مردم بدنبال صرفه جویی نخواهند رفت.

استفاده از تکنولوژی و فناوری های نوین در صرفه جویی انرژی در همه تخصص ها از دیگر سخنان آقای دکتر مزینانی بود.

مهندس فرج الله رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت : سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان به حمداله قوی‌ترین و منسجم ترین تشکیلات بخش خصوصی است که در جامعه گام اساسی را در عمران و آبادانی و ساخت و سازهای کشور برمی‌دارد. وی افزود: ما مهندسین عادت داریم که در توسعه کشور گام‌های اساسی را در شهرسازی و ساخت و سازها و شهرهایمان برداریم .مهندس رجبی ادامه داد: با تمام توان ظرفیت مان را آنقدر در این حرفه بالا برده ایم که در برخی از محفل ها کارمان مورد نقد های بی مورد قرار می گیرد.  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت : ۳۰سال در این کشور تلاش کردید تا مقررات ملی ساختمان یعنی ایمنی، استاندارد، افزایش بهره وری و حفظ سرمایه ملی رعایت شود.  مهندس رجبی افزود: اگر شما از کار فنی و مهندسی دست بكشيد کدام دستگاه دولتی ویا غير دولتي می تواند به اندازه شما در زمینه کار و ظرفیت فنی  در توسعه کشور تاثیرگذار باشد؟

وی ادامه داد: ما آن قدر به توان شما واقفیم که سازمان خودمان را بهتر از دیگران اداره كنیم.

به گفته رجبی ما امروز در مجلس در حال تدوين پیش ‌نویس اصلاح قانون نظام مهندسی هستيم، تا کنون ۱۵ جلسه ۳ ساعته در کمیسیون عمران مجلس برگزار شده، که صاحب نظران دستگاه های مرتبط با ساخت و ساز  در جلسات آن شرکت دارند، كه همه در حال تهيه پيش نويس براي اصلاح بخش هايي از اين قانون هستند.

 مهندس رجبی افزود: ما  در اين اصلاحیه بحث شفاف سازی در حوزه شخصیت نظام مهندسی با بهره وري از آنچه که مهندسين مي سازند و مردم از آن استفاده مي كنند، بحث های کارشناسی برای تدوین این اصلاحیه داریم.

 وي ادامه داد : امروز ما را متهم به امضا فروشی در فضای ساختگی می‌کنند، این افراد ناآگاه هستند و می‌دانند که زحمات و خدمات ارزشمند ۴۵۰ هزار مهندس را بی ارزش می کنند. وی خطاب به جامعه مهندسین گفت: ارتقای کیفی که در ساخت و سازها در شهرها اتفاق می افتد مبتنی بر زحمات شما بوده است، ما یک جامعه هستیم در مقیاس انسانی و مانند همه در حال زندگی هستیم.

وی اظهار داشت: امروزه می‌گویند مهندسین دارند می سازند، چرا ما نسازیم، مگر شما فني و مهندس هستید . مگر می شود یک مهندس کار پزشک را انجام دهد ، نبايد در حرفه مهندسين دخالت كرد.

مهندس رجبی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی هم اکنون ۳۵ هزار مهندس را در استان مدیریت می‌کند و جزو جامعه فرهيخته و روشفكر بشمار مي آيد.

به گفته مهندس رجبي مهندسین اجرای مقرارت ملی ساختمان را بر اساس کیفیت ایمنی و ساخت و ساز در جامعه بر عهده دارند.

وی به نقش مهندسین مکانیک در حوزه مدیریت و کیفیت تأسیسات شهری اشاره کرد و افزود نقش مهندسین مکانیک می تواند در صرفه جوی مصرف انرژی و مدیریت بهره وری آب موثر است.

وی در خصوص بحران آب کشور گفت: بحران آب کشور جدی است، آب شیره جان انسان‌هاست که نیازمند حکمرانی در حوزه مدیریت آب و نگاه نظام مهندسی است. وی اظهار داشت: باید چاه‌های غیرمجاز توسط حاکمیت بسته شود و در چاه های مجاز کنتور بگذاريم و مراقب از هدر رفتن آب باشیم.

 وي افزود : ما نیازمند برخورد قاطع با کسانی که به جامعه لطمه می زنند.

وی در پایان گفت: ۴۵۸ هزار مهندس در هفت رشته ساختمانی داریم و با این جمعیت فنی و متخصص ایران را می سازیم.


 


١٧:٢٩ - پنج شنبه ١١ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٥٤    /    تعداد نمایش : ٧٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: