صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس نظام مهندسی: شیوه نامه ماده ۳۳ برای نظارت و کنترل ضعیف است

 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: اجرای شیوه نامه ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در بخش‌های نظارت طراحی و اجرا ضعیف است.

 به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس حسین کامران دیسفانی در جمع روسا و اعضای هیئت رئیسه دفاتر نمایندگی شهرستانهای نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: با گذشت ۲۶ سال از فعالیت سازمان های نظام مهندسی و اجرای قانون مقررات ملی ساختمان متأسفانه جای بازرسی و کنترل ساخت در شیوه‌نامه خالی است. وی اظهار داشت: اجرای شیوه نامه نظارت و کنترل مهندسین ناظر در پروژه ها برای شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر بسیار خوب است، زیرا یک مهندس پاره وقت می‌تواند با حضور در پروژه ها مهندسین را در کارگاه رصد کنند و گزارش دهد.

 مهندس کامران ادامه داد: در طول سال‌های اخیر با توجه به گسترش ساخت و سازها و بلند مرتبه سازی در کلان شهرها نظارت و کنترل مهندسین در پروژه ها موفق نبوده و همواره مالکین  از عدم حضور مهندسین ناظر در ساخت و ساز گلایه مند هستند.

 رئیس هیئت مدیره سازمان پیشنهاد داد، برای بهبود و بالا بردن کیفیت و نظارت در ساخت و سازها در شهرهای بزرگ مانند شهرداری‌ها دفاتر منطقه ای برای کنترل بیشتر ناظران حقوقی ایجاد نماییم.

 مهندس کامران با اشاره به حوادث غیرمترقبه از جمله وقوع زمین لرزه در مناطق زلزله خیز در شهرها و روستاها گفت: بسیاری از ساختمان ها با سقف‌های سنگین ساخته شده که باید بار ساختمان ها را کم کنیم و از مصالح سبک، ستون های قوی استفاده نماییم و به سقف های مهندسی روی بیاوریم.

 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پایان به مسوولین وزارت علوم تحقیقات و فناوری پیشنهاد کرد که درس اخلاق حرفه ای در واحد درسی دانشگاه به صورت یک واحد اجباری  و اختیاری گنجانیده شود.

 


٠٧:٣٩ - سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ١١٠٤    /    تعداد نمایش : ٦٠٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: