صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر آخوندی :انحراف قانون نظام مهندسی به دلیل نحوه ارجاع کار به مهندسان اتفاق افتاده استدکتر آخوندی در اجلاس بیستم هیات عمومی سازمان های نظام مهندسی ساختمان اظهارداشت: قانون نظام مهندسی با وجود گذشت 22سال، دارای ساختار درستی است و انحرافی هم اگر در آن دیده می شود به دلیل نحوه ارجاع کار به مهندسان اتفاق افتاده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان؛ وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود: متاسفانه به جای رقابت مهندسی توزیع کوپنی اتفاق افتاده و اشتغال جدی برای مهندسان ایجاد نکرده است.
وی در ادامه تصریح کرد: تجدید نظر جدی انجام شده تا شاه بیت اصلی قانون که باید کار مهندسی بدست متخصص ذیصلاح انجام شود، مورد توجه قرار گیرد، ولی این دلیلی نیست که قیم مردم بشویم هم اکنون شما نمایندگان جامعه مهندسان در این نشست برای این موضوع تصمیم بگیرید تا مشکل حل شود چرا که در کارهای بزرگ تا 23 امضا لازم است و مردم احساس می کنند به ازای هزینه ای که پرداخت می کنند، خدماتی از مهندسان دریافت نمی گیرند.
دکتر آخوندی اظهار داشت: در گذشته برای ساختمان سازی به استاد معمار مراجعه می شد و انتظار میرفت سازمان های نظام مهندسی کار با کیفیت بهتری انجام دهند که چنین نشد. در قانون نظام مهندسی باید کارفرما با یک نفر درارتباط باشد ولی وضع موجود ذینفعان زیادی دارد بنابراین برای تغییر آن مقاومت می شود ولی شایسته کشور چنین سوتفاهمی نیست و برای اصلاح آن باید کاری کرد.
آنچه که میسازیم نسبت به آن مسئولیم اگر خلق مهندس با حقوق جامعه مغایرت داشته باشد نباید وارد این عمل شود و این اولین اصل اخلاق مهندسی است اما وقتی مرجع صدور پروانه تخلف میکند چون بخشی از کنترل ساختمان به مدیریت شهری بر می گردد باید مهندس آن را اعلام کند و شهرداری نباید از مقررات شهرسازی عدول کند.
از افتخارات مهندس این است که تعهد میکند که دچار تضاد منافع نشود در انتخابات گذشته بر ضد نظامنامه شکایت ها شد در حوزه کنترل ساختمان به نظامنامه  اخلاقی میرویم که نسبت به سایر حرف ها ارجح است. قانون نظام مهندسی پایه است و مشکل نظام دوگانه است که اگر اعضای شرکت های بزرگ ساختمان سازی عضو نظام مهندسی شوند انتظار آن می رود تا این مشکلات مرتفع گردد.


٠٨:٣٩ - پنج شنبه ٢٢ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٨٦٧    /    تعداد نمایش : ٩٥٤


کاربر مهمان
1396/05/08 1:0
1
0
طرح ارجاع برای مهندسینی که سابقه کار ندارن و حتی مهندسینی مه در شغل حرفه ای خودشان نبستند مطلوب است البته برای دسته اول از جذابیت آن با توجه به اندوختن تجربه کم میشود...
کاربر مهمان
1396/05/03 0:46
0
1
طرح ارجاع بسیار عالی است فقط لازمه یکسری تغییرات واصلاحات درآن انجام بشه.کاش مسئولین به فکر راه حل برای امضافروشی در زمینه طراحی ومحاسبات باشند.بسیاری از دفاتر دلال ونیز مدیران دلال بسیاری از شرکتهای ناظران حقوقی, تخفیفهای وحشتناکی میدهند که این واقعا ظلم بزرگی به جامعه مهندسین بشمار میرود.واقعا جای بسی تاسف است
کاربر مهمان
1396/04/30 19:9
4
1
در مبحث دوم طرح ارجاع از نظام مهندسی وجود ندارد
کاربر مهمان
1396/04/25 14:5
3
7
طرح ارجاع بسیار خوبو عادلانه میباشد. همینکه دست دلالان کوتاه شده و مهندسین حق الزحمشون رو بدون تخفیف دریافت میکنن عالیه.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: