صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مديريت انرژي بايد به مقررات ملي ساختمان افزوده شود

مديريت انرژي بايد به مقررات ملي ساختمان افزوده شود

عضو هيأت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي گفت: صرفه جويي انرژي در معماري، مصالح و تأسيسات بيشتر ساختمانها رعايت نمي شود لذا لازم است مبحث مديريت انرژي به مباحث ۲۲ گانه مقررات ملي ساختمان افزوده شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان ،دكتر محمد رضا موسوي تقي آبادي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: امتياز 'مديريت انرژي' نسبت به 'صرفه جويي در انرژي' در آن است كه علاوه بر ايجاد شرايط ايده آل و آرماني و آسايش حداكثري، حداقل مصرف انرژي را در ساختمان ها خواهيم داشت.
وي اظهار داشت: اگر ساختمانها از نظر كاربردي تقسيم بندي شوند، صرفه جويي و مديريت انرژي در كمتر از ۳۰ درصد ساختمان هاي اداري و آموزشي استان رعايت مي شود.
وي گفت: اين مهم در مراكز اقامتي خراسان رضوي و بيمارستان هاي تازه تأسيس شرايط بهتري دارد و به ۵۰ درصد مي رسد اما درصد رعايت صرفه جويي در مصرف انرژي در منازل مسكوني و مجتمع هاي تجاري اندك است.
موسوي افزود: در حالي كه شهر مشهد سهم بسياري از مجتمع هاي تجاري كشور را در اختيار دارد عمده اين مجتمع ها صرفه جويي لازم در مصرف انرژي را ندارند.
وي اظهار داشت: مبحث ۱۹ قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان مربوط به بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمانهاست كه دستورالعمل هاي اجرايي در اين زمينه را براي رشته هاي چهارگانه نظام مهندسي (عمران، معماري، مكانيك و برق) تبيين كرده است.
وي گفت: با وجود اين قانون، مهندسين ساختمان به اجرايي شدن مبحث ۱۹ در ساخت و ساز توجه زياد ندارند و بيشتر به ايمني ساختمان توجه مي كنند.
موسوي با بيان اينكه صرفه جويي انرژي در معماري ساختمانها كمتر اعمال مي شود، افزود: در حال حاضر معماري بيشتر ساختمانها و طراحي آنها به گونه اي است كه نمي توان در آنها از حداكثر نور طبيعي براي روشنايي بهره گرفت.
وي اظهار داشت: معماري برخي ساختمانها مانند ادارات و مراكز آموزشي به نحوي است كه در همان ساعات اوليه روز نياز به استفاده از روشنايي لامپ دارند، همچنين به دليل فرهنگ عمومي جامعه ايراني در اغلب خانه ها و منازل مسكوني از پرده استفاده مي شود كه مانع بهره گيري از نور طبيعي است.
عضو هيأت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي گفت: در حوزه سازه هاي ساختماني براي صرفه جويي در مصرف انرژي، نوع مصالحي كه بكار مي رود، تعيين كننده است كه بيشتر مصالح و تأسيسات بكاررفته در ساختمان هاي فعلي صرفه جويي لازم را در انرژي ندارند.
وي افزود: از آنجا كه قيمت مصالحي كه منجر به صرفه جويي در انرژي مي شود مانند پنجره دوجداره، سفال و بلوك بتني يا استفاده از نوع خاصي از سقف و ديوارها گران تر است، سازندگان از اين مصالح كمتر استفاده مي كنند.
وي اظهار داشت: مشكل اصلي در عدم استفاده از وسايل و سازه ها يا نوع طراحي معماري ساختمان كه صرفه جويي در انرژي را در پي دارند، ارزان بودن انرژي در كشور و خلاء كنترلي و نظارتي است، قانون در اين زمينه وجود دارد اما كسي آن را اجرا نمي كند زيرا پشتوانه نظارتي ندارد.
موسوي گفت: به محض اينكه ساختمان دچار سانحه مي شود، ناظران، رعايت موارد ايمني در ساختمان را مورد بررسي قرار مي دهند زيرا اين قانون در كشور پشتوانه اجرايي دارد اما در مورد صرفه جويي در انرژي هيچ كنترلي انجام نمي شود.
وي افزود: در بخش الكتريكي ساختمان علاوه بر رعايت مبحث ۱۹ قانون نظام مهندسي ساختمان، بايد به نوعي مالكان ساختمانها را به استفاده از تجهيزات و لوازم خانگي داراي برچسب انرژي تشويق كرد.
وي اظهار داشت: در بخش مكانيكي ساختمان بويژه سيستم هاي گرمايشي و سرمايشي، به دليل وجود تجهيزات نامرغوب و نداشتن طراحي مناسب با رويكرد صرفه جويي در انرژي يا مديريت انرژي، شرايط خوبي در اين بخش حاكم نيست.
عضو هيأت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي در خصوص هوشمندسازي ساختمانها نيز گفت: هم اكنون ۹۰ درصد خودروهاي ساخت داخل كشور هوشمند هستند اما هوشمندسازي در ساختمانها به طور كامل اجرا نشده و تعداد ساختمان هاي هوشمند در كلانشهري مانند مشهد انگشت شمار است.
وي افزود: مبحث ۱۳ مقررات ملي ساختمان در ويرايش جديد خود هوشمندسازي كامل ساختمانها را مورد توجه قرار داده كه اميد است با افزايش درصد هوشمندسازي در ساختمان ها بتوان گام بلندي در مديريت مصرف انرژي برداشت.
وي اظهار داشت: تاكنون در خصوص مديريت مصرف انرژي در ساختمانها فقط به برگزاري همايش ها بسنده كرده ايم ولي در برخي كشورها بودجه برگزاري همايش صرف اجرايي شدن مباحث مديريت انرژي مي شود.​

 

 


١٠:٣٣ - سه شنبه ٧ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١٧٣١    /    تعداد نمایش : ٣٧٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: