صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه هماهنگی کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی

 

جلسه هماهنگی کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با مدیر طرح‌های توسعه شهری شهرداری مشهد و با حضور رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، در این جلسه که با حضور مهندس شرکاء رئیس سازمان، دکتر مهدی‌نیا رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد، مهندس شیرازی مدیر طرح‌های توسعه شهری شهرداری مشهد، دکتر مقدم آریایی عضو شهرساز هیأت مدیره و اعضای کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان برگزار گردید در خصوص معضلات حوزه شهرسازی شهر مشهد و ارائه خدمات توسط مهندسین شهرساز عضو سازمان بحث و تبادل نظر شد.

در ابتدای جلسه مهندس خجسته نائب رئیس کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان ضمن خوشامدگویی به حاضرین و تشکر از حضور مهندس شیرازی و دکتر مهدی‌نیا در این جلسه، آن را نشان دهنده عزم ایشان برای بهبود فرایندها و حل معضلات موجود دانست. وی با بیان مواردی که نیاز به بحث و تبادل نظر دارد از موضوع تفکیک، انطباق، کاربری اراضی شهری  و انطباق شهری ساختمان به عنوان مهمترین مسائلی یاد نمود که نیاز به اصلاح فرایندها به جهت اجرایی شدن در این حوزه احساس می‌شود.

در ادامه دکتر مقدم آریایی عضو شهرساز هیئت مدیره ضمن تأکید بر ضرورت نگاه ملی جهت ایجاد بسترهای قانونی و تدوین طرح‌های توسعه شهری بویژه طرح های جامع و تفصیلی با رویکرد راهبردی اظهار داشت: به جهت بهره مندی از خدمات مهندسین شهرساز، دو موضوع بسترهای قانونی و ظرفیت های موجود در استان قابل بررسی است. در حوزه بسترهای قانونی، خدمات تفکیک و انطباق کاربری اراضی شهری منطبق بر جدول 14 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به عنوان حدود صلاحیت مهندسان شهرساز تعریف شده اند و موضوع انطباق شهری ساختمان، منطبق بر بند 4-7 و 4-4 فصل دوم از مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تعریف شده است که اعلام می دارد شهرداریها موظفند در تمامی ساختمان هایی که ضرورت توجه و رعایت مواردی نظیر تراکم ساختمانی، کاربری، رعایت حقوق همسایگی و انطباق تراکم جمعیتی یا ساختمانی وجود دارد، نسبت به استفاده از خدمات مهندسان شهرساز اقدام نمایند.

بر اساس موارد فوق، ظرفیت های قانونی استفاده از خدمات مهندسین شهرساز تعریف شده است. از سویی دیگر   با توجه به حضور بیش از 550 نفر مهندس شهرساز عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، ظرفیت‌های کارشناسی نیز در استان بطور کامل مهیا است و می بایست مطابق ظرفیت های قانونی از خدمات این مهندسین شهرساز در حوزه خدمات تعریف شده، استفاده نمود. در این زمینه ایجاد یک ارتباط دو سویه مابین شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با هدایت و نظارت شورای شهر و با هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی و استانداری جهت تدوین یک ساختار مشخص ضروری است.

ضمن آنکه با توجه به گسترش شهرها و نیازهای شهر به خدمات مهندسی، امروز ارائه خدمات مهندسین در حوزه‌های جدید نظیر نگهداری ساختمان و پدافند غیرعامل و بازآفرینی نیز مورد تاکید مسئولان وزارت راه و شهرسازی جهت ورود شهرسازان به حوزه های جدید به فراخور شرایط روز و تدوین دستورالعمل‌های فنی در این زمینه قرار گرفته است.

سپس مهندس شرکاء رئیس سازمان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه و حضور مسئولین امر با بیان ضرورت انجام یک اقدام ماندگار و سیستماتیک بر تدوین فرآیندها با یک نگاه جامع تأکید کرد و از بدنه کارشناسی طرفین درخواست نمود تا با دیدی بلندمدت به منظور رفع اساسی مشکلات موجود در این حوزه اقدام نمایند.

 وی بر آمادگی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان جهت ورود به معضلات تخصصی در حوزه شهرسازی جهت برون رفت از وضع موجود تاکید کرده و در این زمینه از تفاهم‌نامه حدنگار مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و شهرداری مشهد پیرو مصوبه شورای شهر به عنوان تجربه‌ای موفق و گرانبها یاد کرد که قابل تعمیم به دیگر حوزه‌ها می‌باشد.

در ادامه دکتر مهدی نیا رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد ضمن ابراز خرسندی از عزم طرفین برای بهبود فرآیندهای موجود به تجربه قانون حدنگار اشاره کرد و تدوین این فرایند را کاری ماندگار عنوان نمود که حاصل تفاهم و حسن نیت طرفین جهت حل معضلات شهری در این زمینه بود که رضایتمندی حداکثری تمامی دستگاه‌های اجرایی دخیل و شهروندان مشهد را در پی داشته و آن را محکی خوب جهت توانمندی فنی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان عنوان نمود.

وی خواهان استفاده از این تجربه جهت تدوین فرایندها و تفاهم‌نامه‌های بین دستگاهی جهت حل معضلات دیگر حوزه‌های شهری شده و بر ضرورت نگاهی جامع به این حوزه تاکید کرد. دکتر مهدی‌نیا در ادامه یکی از مهمترین عوامل در تغییر فرایندها را مطالبه‌گری در بدنه جامعه دانست و آن را یکی از وظایف تشکل‌های فنی مانند سازمان نظام مهندسی عنوان نمود و ابراز امیدواری کرد تا با تفاهم طرفین و تدوین دستورالعمل‌های دقیق خلاهای موجود تا حد ممکن برطرف و موضوعات شهرسازی به صورت سیستماتیک درآمده و بر مبنای آن در تصمیم‌گیری‌های شهری موضوعات به صورت کلان دیده شود.

در ادامه این جلسه مهندس شیرازی مدیر طرح‌های توسعه شهری شهرداری مشهد ضمن اعلام آمادگی شهرداری مشهد جهت همکاری با سازمان نظام مهندسی ساختمان و استفاده از توان فنی مهندسین شهرساز در این حوزه با توجه به تجربه‌های موفق پیشین بر ضرورت کنترل و نظارت در ارائه خدمات تاکید کرده و از کمیسیون شهرسازی سازمان درخواست نمود تا در تدوین فرایندها به این موضوع توجه نمایند. وی خواهان انجام پروژه‌ها به صورت تحلیلی و جامع از سوی کارشناسان مربوطه شده و این موضوع را با توجه به ظرفیت‌های کارشناسی سازمان امری مهم و قابل انتظار دانست.

 

در پایان مقرر شد کمیته کارشناسی متشکل از نمایندگان شهرداری مشهد و نمایندگان کمیسیون شهرسازی سازمان تشکیل و با هماهنگی هم جهت تدوین دستورالعمل‌های اجرایی اقدام نمایند و ماحصل آن به صورت مصوبات و ابلاغات قانونی در دستگاه‌های مربوطه اجرایی گردد.٢٢:٢٥ - يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩    /    عدد : ٢٠٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: