صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

همايش "زلزله و آموزه هاي آن با تاكيد بر زلزله سفيد سنگ فريمان" برگزار شد

همايش زلزله و آموزه هاي آن با تاكيد بر زلزله اخير سفيد سنگ، عصر شنبه 9 ارديبهشت ماه با شركت 160 نفر از مهندسين رشته عمران از سوي سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي در محل دانشكده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان، در اين همايش يك روزه دكتر حميد كاظمي، عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي مشهد و معاون پذيرش و آموزش سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي گفت: زلزله با بزرگي 6.1 در سفيد سنگ در 83 كيلومتري مشهد اتفاق افتاد كه همراه با پس لرزه هاي زيادي بود كه بيش از آنكه داراي آثار خرابي باشد داراي آثار رواني بود.

به گفته وي زلزله اخير سفيد سنگ از ديدگاه مهندسي آموزه هاي چنداني براي ما نداشت و تخريب خانه هاي خشتي و گلي روستائي در چنين زلزله اي دور از انتظار نبود. اما واكنش و رفتار مردم در ايجاد اضطراب عمومي و بحران، درس هاي خوبي را به ما داد. وي در ادامه ضمن تشريح رفتار قبل، حين و پس از زلزله به آسيب پذيري گونه هاي مختلف ساختماني در شهر مشهد پرداخت و احتمال خرابي را با ذكر منحني هاي شكنندگي تشريح نمود.

در اين همايش دكتر كيوان حسيني مدير مركز تحقيقات لرزه شناسي دانشگاه فردوسي نيز به تشريح مكانيزم توليد زلزله در جهان، استان هاي لرزه خيز، گسل ها و زلزله هاي بزرگ ايران و استان خراسان اشاره كرد.

وي اظهار داشت: در پيش بيني هاي علمي، مكان و زمان وقوع زلزله قابل شناسائي و پيش بيني نيست، اما اخيراً محققان به كمك سيستم هاي هشدار سريع، تا يك دقيقه قبل از وقوع زلزله را مي توانند تشخيص دهند.

سخنران سوم دكتر سيدي حسيني نيا عضو هيأت علمي گروه عمران دانشگاه فردوسي در خصوص گسل هاي پيرامون مشهد، وضعيت ژئوتكنيكي شهر مشهد و خرابي هاي آن پرداخت. وي در ادامه به زلزله اخير اشاره نمود و جنبه هاي مختلف آنرا مورد ارزيابي قرار داده و بخش هايي از آيين نامه 2800 را تشريح نمود.

شايان ذكر است براي شركت كنندگان در اين همايش امتياز تمديد آموزشي در نظر گرفته مي شود.

 

 


٠٧:٢٦ - دوشنبه ١١ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٧٧٠    /    تعداد نمایش : ١٦٧٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: