صفحه اصلي > سایت > اخبار اسلایدر 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تکمیل و ارسال اظهار نامه مالياتي اعضاي محترم توسط سازمان

سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی همانند سنوات گذشته و با انعقاد قرارداد همکاری با شرکت پست ، نسبت به ارائه خدمات رایگان در خصوص تکمیل و ارسال اظهار نامه مالیاتی  برای دوره عملکرد سال 1396   اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی اقدام نموده است . اعضای محترمی که درخواست دریافت این خدمات را دارند می توانند به نواحی منتخب پستی که در ذیل اسامی و آدرس آنان ذکر گردیده مراجعه فرمایند.

 دفاتر پستی منتخب :(تاریخ 25 خرداد به مناسبت عید سعید فطر تعطیل می باشد و در تاریخ 26 خرداد ارائه خدمات صورت می پذیرد)

1- دفتر اداره پست مرکزی ( نرسیده به میدان عدل خمینی-طبقه همکف)(ساعت ارائه خدمات همه روزه از ساعت 8 الی 14 تا تاریخ 31 خردادماه 97)

2-دفتر بلوار سجاد(ابتدای حامد جنوبی)(ساعت ارائه خدمات همه روزه از ساعت 8 الی 18 تا تاریخ 31 خردادماه 97)

3-دفتر صدف ( بلوار وکیل آباد-ابتدای بلوار صدف)(ساعت ارائه خدمات همه روزه از ساعت 8 الی 15 تا تاریخ 31 خردادماه 97)

4-دفتر قاسم آباد(میدان مادر) (ساعت ارائه خدمات همه روزه از ساعت 8 الی 16 تا تاریخ 31 خردادماه 97)

5-دفتر آب و برق (کوی آب و برق – میدان هشتصد دستگاه)(ساعت ارائه خدمات همه روزه از ساعت 8 الی 15 تا تاریخ 31 خردادماه 97)

6- ناحيه 3 پستي(خيابان امام خميني مقابل بانک ملي مرکزي)(ساعت ارائه خدمات همه روزه از ساعت 8 الی 14 تا تاریخ 31 خردادماه 97)

7- دفتر رضا شهر (بلوار پیروزی - پیروزی 5) (ساعت ارائه خدمات همه روزه از ساعت 8 الی 15 تا تاریخ 31 خردادماه 97)

 

مراحل انجام کار :

1-      محاسبه درامد ناخالص از بابت عملکرد سال 96: مهندسین محترم میبایست درامد ناخالص خود را از بابت ارائه خدمات مهندسی ( طراحی ، نظارت ، اجرا ، کارشناسی ، ... ) بر اساس تعرفه های مصوب و درصورت عدم وجود تعرفه مصوب بر اساس قراردادها و توافق های خود با کارفرمایان ، محاسبه نمایند.

2-      محاسبه درامد خالص مشمول مالیت از بابت عملکرد سال 96: درامد خالص مشمول مالیات پس از کسر هزینه های انجام شده از درامد ناخالص محاسبه میگردد و درصورتیکه مهندسین محترم دارای دفاتر قانونی باشند و اسناد و مدارک مستند و قابل پذیرش سازمان امور مالیاتی را  ارائه نمایند ، مبلغ خالص درامد آنان که مشمول مالیات میباشد بر اساس دفاتر قانونی محاسبه میکردد ، لیکن اگر دفاتر قانونی و مورد قبول ارائه نشود مبالغ  مربوط به هزینه و درامد مشمول مالیات به صورت علی الراس و با توجه به ضرایبی که همه ساله از طرف سازمان اممور مالیاتی ابلاغ میگردد محاسبه میشود


 تذکر مهم : چون متراژ پروانه( که 70 درصد آن برای مهندس عمران و 30 درصد آن برای مهندس معمار کسر ظرفیت می شود ) مبنای محاسبه درامد توسط سازمان امور مالیاتی می باشد لذا درامد نظارت مهندسین عمران بر اساس 70% و مهندسین معمار بر اساس 30%  تعرفه مصوب محاسبه میشود

آخرین ضرایب مربوط به هزینه و درامد مشمول که از طرف سازمان امور مالیاتی بابت خدمات مهندسی تعیین شده است در جدول ذیل آورده شده است

 

موضوع

درصد هزینه

درصد درامد مشمول

طراحی

80%

20%

نظارت

58%

42%

اجرا

68%

32%

کارشناسی

45%

55%

سایر خدمات مهندسی

45%

55%

 

3-      - تکمیل اطلاعات در اظهارنامه : مهندسین محترم پس از محاسبه درامد ناخالص و  مبالغ هزینه و درامد خالص مشمول مالیت میبایست این ارقام را در فرمهای اظهارنامه مالیاتی ثبت نموده و بصورت الکترونیکی برای سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند ،  این مرحله از کار میتواند مستقیما توسط خود مهندسین انجام شود ضمن اینکه در صورت تمایل ، مهندسین محترم میتوانند با مراجعه به واحدهای پستی منتخب و با  ارائه اطلاعات مربوط به درامد و هزینه خود ( به شرحی که در فوق  اعلام  گردید ) این اقدام توسط کارشناسان ادارت پست انجام شود  (برای آشنایی با نحوه محاسبه درآمد مشمول مالیات  میتوانید فایل راهنما را دانلود نمایید)

(فايل راهنماي تکميل و ارسال اظهارنامه مالياتي)

 

4-      تحویل گرفتن اظهارنامه نهایی : در صورتیکه  مهندسین محترم به ادارات پست مراجعه نمایند ، پس از آنکه اطلاعات ارائه شده آنان در اظهار نامه درج گردید باید پیش نویس اظهارنامه را که توسط کارشناسان پست تکمیل  شده است  بررسی  نموده و آنرا مورد تایید قرار دهند و پس از آن ،کارشناسان شرکت پست  نسبت به ارسال الکترونیکی اظهارنامه اقدام نموده و یک نسخه چایی از اظهارنامه  ارسالی را به مهندس تحویل میدهند  و از مهندسین محترم رسید اخذ مینمایند

تذکرات مهم :

ü      به اعضای محترم سازمان توصیه اکید میشود که تکمیل و ارسال اظهارنامه‌های خود را به روزهای پایانی خردادماه موکول ننمایند چون ممکن است به دلیل کثرت مراجعه کنندگان در روزهای پایانی خرداد و محدودیتهای موجود  نتوانند اظهارنامه خود را در مهلت قانونی ارائه کنند و در اینصورت  ضمن اینکه مشمول استفاده از معافیتها و بخشودگیهای مالیاتی نخواهند بود ، جرائم قانوني نیز از آنان اخذ خواهد گردید.

ü      تکميل و ارائه اظهارنامه مالياتي منوط به ثبت نام مهندسين شخص حقيقي در سامانه  tax.gov.ir مي باشد که باید تاییدیه  مرحله 45 را  داشته باشند  و کد رهگيري ثبت نام کد اقتصادي براي آنان ارسال شده باشد.

ü      اعضای محترم می توانند با توجه به راهنما و فایل  محاسبه درآمد و هزینه ، شخصا بدون مراجعه به نواحی پستی نسبت به تکمیل اظهار نامه مالیاتی سال 96  از سایت tax.gov.ir  (سایت سازمان امور مالیاتی کشور) اقدام نمایند .

ü      شايان ذکر مي باشد که در زمان تنظيم و ارسال اظهارنامه مالياتي نيازي به ارائه برگه کسر از ظرفیت  نمي باشد . لیکن توصیه میشود که جهت مستند نمودن اطلاعات مربوط به کارکرد مندرج در اظهارنامه ، و به منظور نگهداری سابقه از عملکرد خود ، این برگه را  از سايت city.mashhad.ir  دريافت نمايند.(جهت مشاهده سايت مذکور با مرورگر IE(internet explorer) اقدام نموده و در صورت مشکل در نام کاربري و رمز ورود با شماره 31291513 تماس حاصل فرماييد)

ü      توجه مهم : ارائه کليه خدمات تکميل و ارسال اظهارنامه مالياتي اعضاي محترم در نواحي منتخب پست رايگان مي باشد و هزينه آن از طرف سازمان پرداخت مي گردد .


در صورتيکه نسبت به ثبت نام کد اقتصادي اقدام ننموده ايد  اينجا کليک نماييد

 

راهنمای تکمیل اطلاعات در فایل محاسبه حق الزحمه نظارت و طراحی مهندسی

 فایل محاسبه حق الزحمه که در قالب برنامه اکسل ( چهار برنامه متفاوت برای رشته های عمران ، معماری , برق و مکانیک ) تنظیم شده است ، شامل 2 صفحه (شیت) به شرح ذیل می باشد.

1-     شیت اول - جدول محاسبه مبلغ درامد طراحی و نظارت :

مهندسین محترم میبایست  متراژ کارکرد طراحی و نظارت  خود در سال  96  را ( بر اساس  متراژ پروانه و  با استفاده  از اطلاعاتی که در گزارش  "اداره نظارت بر عملکرد مهندسین و دفاتر فنی شهرداری مشهد "  و در ستون تحت عنوان متراژ ارجاع اعلام شده است  به تفکیک  گروههای ساختمانی   استخراج و  در سلولهایی که با رنگ زرد مشخص شده است وارد نمایند

پس از ورود این اطلاعات ، مبلغ درآمد و هزینه کارکرد سال 96  بر اساس تعرفه مربوطه محاسبه و در  سلولی که با رنگ سبز مشخص شده است مشاهده میگردد ضمن اینکه این ارقام  بصورت اتوماتیک  در شیت دوم (محاسبه درآمد و هزینه عملکرد سال 96 ) نیز نشان داده میشود .

توضیح 1 : با توجه به اینکه تعرفه رشته های مختلف ، متفاوت می باشد در هنگام استفاده از فایل محاسبات ، باید دقت شود که از فایل مربوط به رشته مورد نظر استفاده شود .

توضیح 2 : در صورتی که در خانه های مشخص شده برای درج کارکرد به جز کاراکتر عددی ، کاراکتر دیگری وارد شود خطا تلقی شده و در صورت ایجاد این خطا میبایست برای اصلاح آن ، در سلول مربوطه حتما عدد کارکرد و یا عدد صفر وارد شود.

2-     شیت دوم - محاسبه درآمد و هزینه عملکرد سال 96:

مهندسین محترم می بایست اطلاعات شخصی خود را در ردیف های 3 تا 7 تکمیل نمایند و برنامه به صورت خودکار مبلغ درآمد و هزینه مهندسین را محاسبه کرده و در ردیف های درآمد نظارت و طراحی (ردیف های10 تا 13) درج خواهد نمود ( ارقامی که توسط برنامه در ردیفهای 10 و 11 درج میشود به هیچ عنوان نباید توسط مودی (مهندسین محترم ) تغییر داده  شود )

توضیح 3 : محاسبه درآمد مربوط به مهندسین رشته های نقشه برداری و شهرسازی و ترافیک می بایست بر اساس تعرفه مربوطه و میزان کارکرد آنان  توسط  خود مهندسین محاسبه و در ردیف های مربوطه(12 و3 ) درج گردد.

توضیح 4 : در صورتی که مهندسین محترم از بابت سایر خدمات مهندسی ( ناظرهماهتگ کننده ومجریو کارشناس ماده 27 و ...) درآمدی داشته باشند باید آن درآمدها را در ردیف های مربوطه (4 تا 22) درج نمایند.

توضيح 5 : توجه گردد که متراژ کسر ظرفيت نبايد ملاک محاسبات باشد و متراژ واقعي پروژه که در پروانه قيد شده بايد در محاسبات حق الزحمه طراحي و نظارت منظور گردد.


 تذکر مهم : چون متراژ پروانه( که 70 درصد آن برای مهندس عمران و 30 درصد آن برای مهندس معمار کسر ظرفیت می شود ) مبنای محاسبه درامد توسط سازمان امور مالیاتی می باشد لذا درامد نظارت مهندسین عمران بر اساس 70% و مهندسین معمار بر اساس 30%  تعرفه مصوب محاسبه میشود


   دانلود فايل محاسبه درآمد و هزینه عملکرد سال 1396 رشته عمران

   دانلود فايل محاسبه درآمد و هزینه عملکرد سال 1396 رشته معماری

  دانلود فايل محاسبه درآمد و هزینه عملکرد سال 1396 رشته مکانیک

  دانلود فايل  محاسبه درآمد و هزینه عملکرد سال 1396 رشته برق

  دانلود فايل  محاسبه درآمد و هزینه عملکرد سال 1396 ناظر هماهنگ کننده

 

 


١٥:٠٦ - يکشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٣٨٨    /    تعداد نمایش : ٩١٤٤


کاربر مهمان
1397/03/28 8:22
0
0
با سلام و خسته نباشید برای محاسبه درآمد مشمول مالیات متراژ رو باید از کدام ستون عملکرد برداریم: متراژ زیربنا یا متراژ ارجاع یا ظرفیت استفاده شده؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید

متراژ زیربنا


کاربر مهمان
1397/03/27 16:39
0
0
سلام ؟ فرم شماره 3 کجاست ؟

این فرم در محل اداره پست تکمیل می گردد


کاربر مهمان
1397/03/26 12:40
0
0
با سلام من میخوام برم اداره پست این فرم شماره 1و2 که در اکسل هست پر کردم ام فرم شماره 3 را ندارم میشه منو راهنمایی کنید باتشکر

این فرم در محل اداره پست تکمیل می گردد


کاربر مهمان
1397/03/24 12:30
1
0
سلام. در مورد اصلاح پروانه کدام متراژ جهت محاسبه درآمد لحاظ می شود ؟ کل زیربنا یا متراژاصلاحی؟

در اصلاح پروانه متراژ اصلاح شده مد نظر می باشد


کاربر مهمان
1397/03/24 11:44
0
1
با سلام . ممنون بابت پیگیری ها و عقد قرارداد با اداره پست. ولی ایکاش زودتر از این ها قرارداد انعقاد میشد. برای سازمانی مثل نظام مهندسی که عنوان مهندس رو یدک میکشه تاخیر در اجرای قوانین خیلی برازنده نیست. به هر حال من و همکاران دفتر که به موقع و قبل از عقد قرارداد سازمان با پست خودمون این کار رو انجام دادیم.امیدوارم به درد سایر همکاران بخوره.
کاربر مهمان
1397/03/24 11:6
0
1
با سلام فرم شماره سه کدام هست واینکه خود شخص میتونه بدون مراجعه به دفاتر پستی با نصب نرم افزار اظهار نامه مالیاتی خودشو ارسال کنه یا نه؟

شما می توانید با توجه به راهنما که در سایت قرارداده شده است نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه اقدام فرمایید


کاربر مهمان
1397/03/24 9:58
0
0
متاسفانه فایلها دانلود نمیشه!

ایمیل خود را ارسال فرمایید تا فایل به ایمیل شما ارسال گردد


کاربر مهمان
1397/03/24 7:44
0
0
با سلام.من هم نمیتونم فایل اکسل درآمد هزینه عمران رو دانلود کنم.قابل دانلود نیست. ضمنا اطلاع رسانی سازمان خیلی دیر انجام می شه.من از سایت نظام مهندسی دیگر استانها کمک گرفتم و این خیلی جای تاسف داره. ممنون

مشکلی وجود ندارد


کاربر مهمان
1397/03/23 19:53
0
0
با سلام .در قسمت محاسبه درآمد مهندسین ،از ستون متراژ ارجاع یا متراژ زیربنا استفاده نماییم ؟

متراژ ارجاع شده مبنا می باشد ( نه متراژ خروج از ظرفیت)


کاربر مهمان
1397/03/23 16:58
0
0
با سلام فایلهای محاسبه دانلود نمیشود لطفا اصلاح کنید با تشکر

مشکلی وجود ندارد.در صورت اشتباه نام فایل محاسبه را اعلام فرمایید


کاربر مهمان
1397/03/23 15:12
0
1
با سلام، چرا این فایلها و توضیحات مربوط به تکمیل اظهارنامه رو زودتر اطلاع رسانی نمی کنید؟؟ من اظهارنامه ام رو زودتر فرستادم ولی الان با توضیحات فایل راهنما متوجه شدم باید دوباره اصلاحی بفرستم.
کاربر مهمان
1397/03/23 11:21
0
1
با سلام بعرض میرسانم اداره مالیاتی گروه من را شماره 2 ثبت کرده است حال انکه در اظهار نامه پارسال گروه 3 بوده ام

مهندسین محترم می بایست کنترل نمایند که گروه شغلی آنان در اظهارنامه که در صفحه اول اظهارنامه درج شده است با درآمد شغلی آنان تطابق داشته باشد . مطابق ماده 95 قانون مالیتهای مستقیم جمع فروش کالا و خدمات در سال گذشته و یا 10 برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده قبل از کسر معافیت طبق آخرین برگ قطعی سال 91 به بعد که تا پایان دیماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد به شرح : ( گروه 1 بیشتر از 15 میلیارد ریال – گروه 2 بیش از 5 میلیارد ریال تا 15 میلیارد ریال – گروه 3 کمتر از 5 میلیارد ریال ) و در صورتیکه مغایرتی وجود داشته باشد می بایست به ممیز مالیاتی حوزه خود مراجعه و نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند. از آنجا که 24 ساعت پس از اصلاح گروه امکان ارسال اظهارنامه وجود ندارد مقتضی است مهندسین محترم هر چه سریعتر نسبت به انجام اصلاح در صورت نیاز اقدام فرمایند.


کاربر مهمان
1397/03/23 8:56
2
1
با سلام، در توضیح شیت اول نوشته شده متراژ ارجاع باید وارد جدول شود اما در توضیح 5 گفته شده متراژ واقعی پروژه و نه کسر ظرفیت باید در محاسبه منظور شود. کدامیک صحیح است؟

متراژ ارجاع شده مبنا می باشد ( نه متراژ خروج از ظرفیت)


نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: