صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید گروه تخصصی معماری به همراه معاونان و مدیران سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد از بافت تاریخی خیابان امام خمینی (خیابان ارگ)

به گزارش روابط عمومی سازمان، این بازدید میدانی با هدف بررسی ظرفیت‌های این منطقه جهت بازآفرینی و همچنین آشنایی با برنامه های سازمان بازآفرینی در این خصوص و نزدیک کردن دیدگاه‌های کارشناسی طرفین و همکاری مشترک در راستای تقویت بنیه کارشناسی در امر بازآفرینی فضاهای شهری مشهد و با حضور مهندس کامران جنتی پور عضو هیأت مدیره سازمان، اعضای گروه تخصصی معماری، مدرسی معاون اجتماعی سازمان بازآفرینی شهری، مهندس حبیبی معاون شهرسازی سازمان بازآفرینی شهری، دکتر درودی مدیریت بافت تاریخی و ناکارآمد، مهندس شکوفه مدیریت بافت تاریخی، مهندس فیضی مسئول بازآفرینی شهرداری منطقه 8 و جمعی از کارشناسان این حوزه انجام گرفت.

در این بازدید که در حد فاصل میدان ده دی و خیابان خسروی انجام شد؛ دکتر ایوانی عضو گروه تخصصی معماری و مدیر دفتر تسهیل‌گری محله تاریخی جنت ضمن بیان توضیحات مفصل در خصوص تاریخچه، معماری و شاخصه‌های مهندسی، اجتماعی و سیاسی این خیابان از برنامه‌های در دست تدوین جهت بازآفرینی این منطقه از شهر خبر داد.

دکتر ایوانی با بیان اینکه بازآفرینی نگاهی متأخر به موضوع شهرسازی در لکه‌ها و مناطق دارای مشکل است، بازآفرینی در مناطق تاریخی را اینگونه مطرح کرد که شهرساز به عنوان یک تسهیل‌گر به میان مردم رفته و با بررسی همزمان ملاحظات بافت شهر و مشکلات مردم و صاحبان املاک برای آنها گزینه‌های جدید تعریف می‌کند. به این معنا یک شهرسازی جز به کل شکل می‌گیرد.

وی در ادامه عنوان کرد: در همین راستا دراین منطقه تا کنون چهار بنای قدیمی شاخص نجات یافته و کاربری جدید پیدا کرده‌اند که پس از تکمیل، این بناها با زنجیره‌ای به هم متصل شده و فضایی جدید با توجه به بافت تاریخی در این منطقه ایجاد خواهند کرد.

در انتهای این بازدید جلسه گروه تخصصی معماری با حضور میهمانان در دفتر تسهیل‌گری محله تاریخی جنت برگزار شد و حاضرین به بیان دیدگاه‌ها و ارائه پیشنهادات پرداختند.

 

اهم موارد مطرح شده به قرار زیر است

·         ضرورت ایجاد فضای گفتگو در جامعه مهندسن معمار و شهرساز در راستای حفظ و بازتولید هویت شهری

·         توجه بیش از پیش به امر آموزش مهندسین طراح با رویکرد استفاده از شاخص‌های تاریخی و هویتی شهر مشهد

·         ضرورت ایجاد تعامل و رابطه تنگاتنگ میان سازمان بازآفرینی فضاهای شهری و سازمان نظام مهندسی ساختمان

·         تشویق سرمایه گذاران با استفاده از بسته های تشویقی جهت ورود به امر بازآفرینی شهری

·         تعریف دوره‌های طراحی خاص با رویکرد بافت تاریخی در برنامه دوره های آموزشی سازمان نظام مهندسی ساختمان

·         ضرورت حساسیت بیش از پیش شهرداری در صدور پروانه ساختمانی با رویکرد حفظ و بازآفرینی بافت تاریخی

 


٠٩:٣٣ - شنبه ٥ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٢١٤٠    /    تعداد نمایش : ٥١٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: